
I Seminarium naukowe EUCLIME pt. „Transformacja energetyczna Unii Europejskiej a bezpieczeństwo energetyczne: wyzwania, zagrożenia i przyszłość"
W dniu 28 maja 2028 r. odbyło się seminarium naukowe pt. „Transformacja energetyczna Unii Europejskiej a bezpieczeństwo energetyczne: wyzwania, zagrożenia i przyszłość", które było organizowane w ramach projektu EUCLIME. Seminarium było poświęcone jednym z najważniejszych współczesnych wyzwań - transformacji energetycznej UE w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Podczas seminarium podkreślono, że działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu oraz poprawy bezpieczeństwa energetycznego nie stoją ze sobą w sprzeczności, a wręcz przeciwnie – mogą i powinny się wzajemnie wzmacniać. To właśnie taka synergia powinna wyznaczać kierunek transformacji energetycznej w UE. Wydarzenie zgromadziło ekspertów oraz zainteresowanych tematyką studentów, naukowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Prelegentami seminarium byli:
- dr Paweł Brusiło – Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Sieć Ekspertów Komisji Europejskiej Team Europe Direct
- Mikołaj Gumulski – Koordynator kampanii klimatyczno-energetycznych Greenpeace Polska
Dr Paweł Brusiło w swoim wystąpieniu pt. „Paliwa alternatywne szansą na dekarbonizację sektora transportu i bezpieczeństwo energetyczne w Unii Europejskiej” omówił rolę paliw alternatywnych w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych, szczególnie w transporcie – jednym z najbardziej emisyjnych sektorów gospodarki. Podkreślił znaczenie inwestycji w wodór i biopaliwa dla osiągnięcia unijnych celów klimatycznych oraz uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców energii.
Mikołaj Gumulski przedstawił analizę pt. „Między gazem, a OZE – bezpieczeństwo energetyczne Polski do 2035 roku w kontekście zmierzchu węgla”. Zwrócił uwagę na nieunikniony odwrót od węgla w polskiej energetyce i potrzebę zrównoważonego przejścia ku odnawialnym źródłom energii. Omówił rolę gazu jako paliwa przejściowego oraz zagrożenia z tym związane – zarówno ekonomiczne, jak i geopolityczne. Podkreślił konieczność dynamicznego rozwoju OZE jako kluczowego filaru przyszłego bezpieczeństwa energetycznego.
Niezwykle interesujące i merytoryczne wystąpienia Prelegentów znacząco przyczyniły się do pogłębienia zrozumienia złożonych procesów związanych z transformacją energetyczną Unii Europejskiej, stając się jednocześnie inspiracją do owocnej i konstruktywnej dyskusji.

Projekt finansowany przez Unię Europejską. Poglądy i opinie wyrażone na stronie są jednak wyłącznie poglądami i opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska, ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.