I Seminarium naukowe EUCLIME pt. „Transformacja energetyczna Unii Europejskiej a bezpieczeństwo energetyczne: wyzwania, zagrożenia i przyszłość"

Date:
May 28, 2025

W dniu 28 maja 2028 r. odbyło się seminarium naukowe pt. „Transformacja energetyczna Unii Europejskiej a bezpieczeństwo energetyczne: wyzwania, zagrożenia i przyszłość", które było organizowane w ramach projektu EUCLIME.  Seminarium było poświęcone jednym z najważniejszych współczesnych wyzwań  - transformacji energetycznej UE w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Podczas seminarium podkreślono, że działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu oraz poprawy bezpieczeństwa energetycznego nie stoją ze sobą w sprzeczności, a wręcz przeciwnie – mogą i powinny się wzajemnie wzmacniać. To właśnie taka synergia powinna wyznaczać kierunek transformacji energetycznej w UE. Wydarzenie zgromadziło ekspertów oraz zainteresowanych tematyką studentów, naukowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Prelegentami seminarium byli:

  • dr Paweł Brusiło – Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Sieć Ekspertów Komisji Europejskiej Team Europe Direct
  • Mikołaj Gumulski – Koordynator kampanii klimatyczno-energetycznych Greenpeace Polska 

Dr Paweł Brusiło w swoim wystąpieniu pt. „Paliwa alternatywne szansą na dekarbonizację sektora transportu i bezpieczeństwo energetyczne w Unii Europejskiej” omówił rolę paliw alternatywnych w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych, szczególnie w transporcie – jednym z najbardziej emisyjnych sektorów gospodarki. Podkreślił znaczenie inwestycji w wodór i biopaliwa dla osiągnięcia unijnych celów klimatycznych oraz uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców energii.

Mikołaj Gumulski przedstawił analizę pt. „Między gazem, a OZE – bezpieczeństwo energetyczne Polski do 2035 roku w kontekście zmierzchu węgla”. Zwrócił uwagę na nieunikniony odwrót od węgla w polskiej energetyce i potrzebę zrównoważonego przejścia ku odnawialnym źródłom energii. Omówił rolę gazu jako paliwa przejściowego oraz zagrożenia z tym związane – zarówno ekonomiczne, jak i geopolityczne. Podkreślił konieczność dynamicznego rozwoju OZE jako kluczowego filaru przyszłego bezpieczeństwa energetycznego.

Niezwykle interesujące i merytoryczne wystąpienia Prelegentów znacząco przyczyniły się do pogłębienia zrozumienia złożonych procesów związanych z transformacją energetyczną Unii Europejskiej, stając się jednocześnie inspiracją do owocnej i konstruktywnej dyskusji.

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.